İL MÜDÜRÜMÜZ SEFER COŞAR’IN 10 – 16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI MESAJIEngelliler Haftası, yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye bütün ülkelerde değerlendirilmekte ve engellilerin sorunlarına çözüm aranmaktadır. Geleceğe güvenle bakan bir toplumu inşa etmek, hiç kuşkusuz engelli ya da engelsiz ortak umut ve hedefleri paylaşarak birlik ve beraberliği sağlamaktan geçmektedir. 

Engelli olmak bireyin tercihi değildir ve herkes engelli adayıdır. Bunun bilincinde olarak, öncelikle kişiyi engelli konumuna düşürecek nedenlerin önlenmesi için gereken tedbirlerin alınması biz idarecilere düşen en önemli görevlerden biridir. Diğer önemli görevimiz ise, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak, onları üretime dahil ederek toplumda aktif rol üstlendirecek çalışmalar yapmaktır.

Engellilerin mevcut sorunlarına çözüm üretmek, onların sosyal hayata ve insani yaşam standartlarına kavuşturmak ve onları varlığından gurur duyan, özgüveni olan birer vatandaş olmalarını sağlamak ise sosyal refah ve huzur için olması gereken bir olgudur. Kamu kurum ve kuruluşlarında ve sosyal hayatın her alanında engellilere yaşamı ulaşılabilir kılmak, onların hiçbir engele takılmadan normal yaşamlarını sürdürülebilir kılmak da uygar bir toplum kimliği oluşturma noktasında önem arz etmektedir.

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız evrensel kriterler doğrultusunda engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam katılımlarını sağlamak için çalışmaktadır. Özellikle son yıllarda engellilerin sosyal yardımlar ve bakım hizmetlerinden yararlanmaları, eğitimleri, istihdamları gibi her alanda reform niteliğinde düzenlemeler yapılmıştır.

 Bu duygu ve düşüncelerle, tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Haftası'nı kutluyor, bu hafta vesilesiyle gerçekleştirilecek etkinliklerin toplumsal farkındalık ve hassasiyetin artmasına vesile olmasını diliyor, huzurlu, mutlu, güvenli ve başarılı bir hayat sürdürmeleri isteğiyle hepsine saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
 


Sonraki Sayfa: İL MÜDÜRÜMÜZ SEFER COŞAR'IN "23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI" MESAJI

Önceki Sayfa : İL MÜDÜRÜMÜZ SEFER COŞAR’IN ANNELER GÜNÜ MESAJI